BLOG

Aktualne wymiary grafik na social media 2024

Media społecznościowe ciągle ulegają zmianie, a w marketingu internetowym trzeba być z tymi aktualizacjami na bieżąco. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze wymiary grafik na Facebooka oraz Instagrama.

Spis treści:

  • wymiary grafik do postów na Facebooku i Instagramie,
  • wymiary grafik do relacji (stories) i rolek wideo (reels),
  • wymiary grafik do zdjęcia w tle (profil firmowy, wydarzenie, grupa).

Grafiki do postów

Na Facebooku i Instagramie najlepiej publikować treści w formie pionowej. Dlaczego? Zdecydowana większość użytkowników przegląda social media na telefonie. Grafiki pionowe zajmują więcej miejsca na ekranie i chętniej przyciągają wzrok.

Na Instagramie najlepiej sprawdzi się portret, czyli post o wymiarach 1080 x 1920 px. Przy czym pamiętaj, że na feedzie będzie on wyśrodkowany i przycięty do kwadratu. Facebook rekomenduje post pionowy o wymiarach 640 x 960 px. Natomiast jeżeli publikujesz tą samą treść na jednej i drugiej platformie, śmiało możesz zamieścić na Facebooku post w formie portretu. W wielu umiejscowieniach, również tych reklamowych, świetnie sprawdzi się post kwadratowy. Zalecamy wymiary 1080 x 1080 px.

Grafiki na stories i do rolek wideo

Publikacja stories, czyli 24-godzinnych relacji oraz rolek – krótkich materiałów wideo, nie jest już niczym nowym. To format, który bardzo polubiliśmy. Zarówno relacje, jak i filmy na reels powinny mieć współczynnik proporcji równy 9:16. Najlepszy wymiar grafik to 1080 x 1920 px.

Wstawiając wideo na Instagramie musimy pamiętać o okładce rolki, która będzie widoczna na feedzie i przycięta do kwadratu. Może to być miniaturka filmu lub specjalnie przygotowana grafika.

Cover photo na Facebooka

Cover photo to inaczej zdjęcie w tle, które jest widoczne na profilu użytkownika / firmy, na stronie wydarzenia lub jako tło grupy dyskusyjnej na Facebooku. Nasza agencja zaleca cover photo na profil firmowy o wymiarach 820 x 461 px. Dzięki temu dobrze wyświetla się ono zarówno na telefonach, jak i monitorach komputerów. Pro tip: przy tworzeniu zdjęcia w tle trzeba pamiętać o odpowiednich marginesach. Najważniejsze elementy warto umieścić po prawej stronie oraz w lewym, górnym rogu – na urządzeniach mobilnych lewą stronę cover photo zasłoni zdjęcie profilowe.

W przypadku zdjęcia w tle na wydarzenie polecamy wymiary 1200 x 628 px, a jeśli chodzi o zdjęcie na grupę – 1640 x 856 px.

Teraz znasz już aktualne wymiary grafik na social media 2024. Pamiętaj! Zanim je opublikujesz sprawdź, czy mają odpowiednie marginesy, format pliku (png) oraz wagę.

Mamy nadzieję, że ten poradnik był dla Ciebie pomocny! Więcej ciekawostek znajdziesz na naszych mediach społecznościowych 🙂

Scroll to Top